Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi beyin hastalıklarında Gamma Knife radyocerrahisi uygulanır?

16,842
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi beyin hastalıklarında Gamma Knife radyocerrahisi uygulanır?

Gamma Knife radyocerrahisi pek çok beyin hastalığında kullanılabilmektedir. Bunlar arasında en önde gelenler tabii ki beyin tümörleridir. Özellikle günümüzde kanser hastalığı çok yaygın bir hale geldiği için kanserli hastalarda beyne tümörün sıçraması hali, metastazlar çok önemli bir endikasyonudur gamma knife radyocerrahisinin. Buna göre Gamma Knife radyocerrahisi beyne metastaz durumlarında önemli etkileri olan bir tedavi yöntemidir. 

Gamma Knife radyocerrahisi beyinde yer alan iyi huylu tümörlerde, menenjiomlar, vestibüler schwannomlarda, bazı hipofiz tümörlerinde kullanılabilir. 

Gamma Knife radyocerrahisinde tümörlere gerekli ışınlar verilerek tümör hücrelerinin bölünüp büyümesi engellenir. Pek çok hastada Gamma Knife radyocerrahisinden sonra tümör büyümesi durur ve zaman içinde tümörlerde küçülme izlenir. 

Gamma Knife radyocerrahisi, beyim damarı yumağı olarak da bilinen ve beyin kanamalarına yol açan "arteriovenöz malformasyon (AVM)" durumlarında pek çok hastada kullanılabilir. Gamma Knife yaparak, AVM'ye ışın vererek, AVM'nin belli bir zaman sonra ortadan yok olmasını sağlamak mümkündür. 

Hastaların "elektrik çarpması, şimşek çakması gibi" tanımladığı trigeminal nevralji nedenli yüz ağrılarının tedavisinde de Gamma Knife radyocerrahisi kullanılabilir. 

Parkinson veya esansiyel tremor (titreme) adı verilen; elde, ayakta titreme hallerinde de Gamma Knife radyocerrahisi kullanılmaktedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat