Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi bebeklerde yeni doğan sarılığı tehlikesi daha fazladır?

58,989
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Hangi bebeklerde yeni doğan sarılığı tehlikesi daha fazladır?
Yeni doğan bebeklerde her zaman sarılık görülmez. Riskli olan ve bebeğin kontrol altında tutulması gereken iki durum vardır: Rh uygunsuzluğu ve ABO uygunsuzluğu.

Rh uygunsuzluğunu anlamanın en kolay yolu annenin kan grubunu bilmektir. Anne kan grubu Rh (-) , baba kan grubu Rh (+) ise bebeğin pozitif olma ihtimali vardır. Anne Rh (-), bebek Rh (+) olduğunda Rh uygunsuzluğu denilen durum ortaya çıkar. Bu tip sarılık doğumu izleyen ilk 12 saat içerisinde ortaya çıkar ve hızla yükselir.

"Rh uygunsuzluğu ilk çocukta görülmez" denilir ancak anne karnındaki kanamalar, anne karnında bebeğe anne kanının karışması ya da annenin daha önceden düşük veya kürtajının olması gibi durumlarda, anne pozitif kanla karşılaşmış olacağı için ilk bebekte de Rh uygunsuzluğu olabilir. Bunu doğar doğmaz bebeğin kan grubunu saptarayarak anlamak mümkündür. Tedavi edilmesi gereken en önemli sarılık tipi budur. 

Bebeğe zarar verebilecek bir diğer durum ABO uygunsuzluğudur. Doğumu takip eden ilk 24 saat içerisinde başlar. Bebekle annenin ABO gruplarının arasında uyumsuzluk varsa, bebeği doğumdan sonraki ilk 24 saat boyunca gözetim altında tutmak gerekir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat