Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileyken uzun yola çıkmanın sakıncaları var mı?

52,393
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileyken uzun yola çıkmanın sakıncaları var mı?

Gebelikte yolculuk konusunda eşler arasında çok tartışmalar olabilir, ama hamile bir kadının da gezmeye ihtiyacı vardır. Bu, onun moral ve psikolojik açıdan güçlenmesini sağlayacak önemli bir motivasyondur. Dolayısıyla gebelere yolculuğun, seyahatin yasaklanması söz konusu değildir. Ancak anne adaylarının geziye gitmeden önce belli kurallara uyması gerekir.

Yolculuğun sakıncalı olduğu durumlar

Düşük riski, kanaması ve ağrısı olan hamilelerin yolculuğa çıkması sakıncalıdır. Zaten doktoru bu durumda kendisine yatak istirahati vermiştir. Böyle bir durumda gebenin geziye çıkması gebeliğin sonlanmasına neden olabilir. Gebenin şartlarına göre ne kadar uzun yola gidebileceğine, ne ile seyahat edebileceğine doktoruyla birlikte karar vermesi gerekir.

Kan dolaşımının yavaşlaması

Gebelikte gebeliğin fizyolojisine bağlı olarak damarlarda farklılıklar meydana gelir. Gebelerde kan volümü ve pıhtılaşmaya karşı eğilim artar. Bu, doğum sonrası kanamaları azaltmaya yönelik bir mekanizmadır. Kanın pıhtılaşmasına yönelik faktörler olan plazminojen ve faktör VIII artar.

Ayrıca uterusun (rahim) damarlara yaptığı bası nedeniyle bacakların alt tarafında, vücudun altından üstüne dönen kan miktarında da büyük bir yoğunluk ve ödem oluşur. Dolayısıyla kanın göllenmeye, staza (kan akımının yavaşlaması) eğilimi vardır.

Bu nedenle anne adayına yolculukta sık sık mola verip ayaklarını hareket ettirerek kan dolaşımını hızlandırması önerilir. Böylece damar tıkanıklıkları, trombozlar (kan pıhtısının oluşması), tromboembolin oluşumu engellenebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat