Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte yaşanan kabızlık sorunu için ne yapılmalı?

94,287
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte yaşanan kabızlık sorunu için ne yapılmalı?

Öncelikle hamilelikte kabızlık ne demektir, onun tanımını yapmak lazım. Normal hamile olmayan dönemde olan kabızlıkla hamilelikteki kabızlık tanımı birazcık farklı olabilir. Normal koşullarda hamile olmayan bir insanda ideal olanı düzenli olarak her gün 1 kere tuvalete çıkmaktır. Ama hamilelik döneminde özellikle ilk 3 ayda ve son 3 ayda bu 1.5 veya 2 gün kadar olabilir. Ama yine de hamile olunsa da olunmasa da ideali her gün çıkmaktır. 


Önceden kabızlık sorunu olan anne adayları kendi başlarına bazı şeyleri yapabiliyorlar. Yapamadıkları şeyler ise bitki çayları. Sinameki başta olmak üzere kabızlıkta çok işe yaramasına rağmen hamilelikte kullanılmaması gereken çaylardandır. Çünkü bu bağırsak kaslarını çalıştırarak kabızlığı giderdiği için aynı zamanda rahim kaslarını da çalıştırıyor, bu nedenle erken doğum veya düşük nedeni olabilir. Hamilelikte yapılabilecek en güzel şey özellikle sabah kahvaltısında ve gün içinde mutlaka lifli gıdalardan faydalanmaktır. 

Örnek olarak sabah kahvaltısında bir yulaf ezmesi karışımı bunun içinde meyve parçaçıkları da olabilir veya sadece yulaf ezmesi veya beraberinde kornfleks de karıştırılabilir. Bununla beraber sütle veya portakal suyuyla karıştırıldığı zaman büyük oranda lif alınmış oluyor. Yine diğer bir önlem de bol sıvı alımı. Özellikle yaz aylarında 2.5 ? 3 litre sıvı alımı onun dışında yine düzenli egzersiz gibi aktivitelerle kabızlığın önüne geçilebilir. 

Bazı anne adayları ben kayısı pestili yiyorum diyor veya başka kuru meyvelerle kabızlığımı gidermeye çalışıyorum diyor. Bunlarda herhangi bir sakınca yoktur. Ama eğer kabızlık çok had safhalara ulaşmışsa o zaman doktorun önereceği bazı ilaçları kullanmak gerekir. Ancak bu ilaçların da bazı zorlukları var. Bu ilaçlara karşı vücutta etkiye karşı bir tolerans gelişiyor. Yani ilk başlarda etki eden ilaç sonradan etki etmeyebiliyor. Bunu da dikkate alarak doktorun önerdiği ilaçların kullanılmasında hiç bir sakınca yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat