Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte yaşanan kabızlığa karşı nelere dikkat edilmeli?

24,141
kez izlendi
Puan: 3.42 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte yaşanan kabızlığa karşı nelere dikkat edilmeli?

Gebelerin yaklaşık %50'sinde kabızlık sorunu vardır. Bunun başlıca sebebi bedende fazlalaşan progesteron hormonunun düz kas gevşemesi yapmasıdır. 

Progesteron hormonu bağırsaklardaki kas dokusunu gevşeterek bağırsakların boşalım zamanını uzatır ve besinlerin burada daha fazla kalmasıyla bağırsak hareketlerini yavaşlatır.

Gebeliğin ilerleyen haftalarında rahimin büyümesi ve bağırsağın son kısmında baskı yapması sonucu kabızlık artan bir şekilde görülmektedir. Hamilelik sürecinde içilen demir hapları da kabızlığa etki yapar.

Gebelikte kabızlığı önlemenin yolları

Gebelik sürecinde kabızlığı önleminin en etkili yolu dengeli beslenmedir. Lifli besinlerin tüketilmesine önem verilmeli, günde 25-30 gr aralığında lifli ve posalı gıdalar tüketilmelidir. Meyve ve sebzeler, tam tahıllı veya kepek ekmeği lif içeren gıdalardır. Kahvaltıda mısır gevreği ya da yulaf ezmesi, süt ya da meyve suyu ile karıştırılarak yenebilir.

Su tüketimi de kabızlığı önleyici olduğundan yaz aylarında günde 3 litre, diğer zamanlarda ise 2,5 litre olacak şekilde içilmesi önemlidir.

Hareketsiz kalmak kabızlığın nedenlerinden biridir. Düzenli olarak haftada 2-3 defa 20-30 dakika süren egzersizler yapmak kabızlığı gidermede yardımcı olacaktır. Burada önemli olan ağır egzersizler değil, tempolu yürüyüş veya yüzme tercih etmektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat