Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte yaşanan depresyon doğumdan sonra geçer mi?

3,240
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte yaşanan depresyon doğumdan sonra geçer mi?

Hamilelik döneminde yaşanan depresyon, eğer hamilelik süreci içerisinde müdahale edilmemişse ya da depresyonu oluşturan etmenler, hormonal şikayetlerin yanı sıra çevresel faktörlerde herhangi bir değişiklik yaşanmamışsa hamilelik sonrasında da doğum esnasında da devam edebilir.

Kimi zaman doğumdan sonraki yaşanılan süreçler, hem fiziksel hem ruhsal anlamda anneyi biraz daha zorladığı için depresyonun siddetini arttırabilir. Eğer anne bebeğiyle ilgilenmekte, kendi yaşamını sürdürmekte zorluk yaşamaya başlıyorsa bu sefer çok vakit kaybetmeden bir destek alması gerekmektedir.

Hamilelik dönemini daha önce geçirmiş olan anne adayları ilk hamilelik dönemlerinde çok büyük sıkıntılar yaşamayabilirler. Bu, o dönemki şartlara göre, mevcut duruma göre değişkenlik gösterebilir. Ancak ikinci hamilelik süreçlerinde anne adayları daha önce yaşamadıkları birçok duyguyu yaşamaya başlayabilirler. Bunları yaşamasıyla beraber kişilerin psikolojik destek almalarında bir gecikme yaşanmaması gerekiyor. "Daha önce yaşanmadı bundan sonra yaşansa da kendiliğinde geçer" gibi bir yaklaşım tarzı bazı sorunların ve sıkıntıların biraz daha kronikleşmesine, biraz daha uzamasına ve biraz daha komplike bir yaklaşım gerektiren durumlara dönüşmesine neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat