Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte yapılan 4 boyutlu ultrason nedir?

204,999
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte yapılan 4 boyutlu ultrason nedir?

4 boyutlu ultrasonografi son yıllarda geliştirilmiş bir teknolojiyle siyah-beyaz ultrasonografiden alınan kesitlerin bilgisayar tarafından eş zamanlı olarak birleştirilmesi sonucu elde edilen 4 boyutlu görüntüdür.


En, uzunluk ve derinlik boyutlarını içeren 3 boyutlu görüntünün, eş zamanlı (real time) olarak monitörde görülmesine 4 boyutlu görüntü denir. 

3 boyutlu ultrason cihazlarında bebeğin hareketleri, gülmesi, esnemesi gecikmeli olarak görülürken, 4 boyutlu ultrasonda eşzamanlı olarak görülür. Ultrason cihazı, prob adı verilen anneye temas eden uçtan yayılan ses dalgalarının dokulardan yansıyarak oluşan görüntünün ekran üzerinde görülmesini sağlar. 2 boyutlu ultrasonlarda bu yansımalar düz olarak gelirken 3 boyutlu ultrasonlarda belirli açılarla olur ve böylece dokular daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenir. 

4 boyutlu ultrasonografi, cenindeki damak yarığı, dudak yarığı teşhisini koymada veya omurgadaki ufak açıklıkları anlama açısından önemlidir. 4 boyutlu ultrasonografi tek başına bir tanı aracı değil sadece siyah-beyaz detaylı ultrasonografiye bir yardımcıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat