Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte varis çorabı giyilebilir mi?

9,822
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte varis çorabı giyilebilir mi?

Varis, venlerin (toplardamarların) genişleyerek ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir. Gebelikte varisler sıklıkla bacaklarda meydana gelirler. Ancak çok ileri durumlarda vulvada da (genital bölgenin dıştan görünen kısmı) ortaya çıkabilirler.

Gebelik döneminde varis çorapları anne adayları için faydalıdır. Ancak bu çorapların damarın içerisindeki kanın akışını kolaylaştıracak basınçta, bacak yapısına ve uzunluğuna uygun ölçüde olması önemlidir. Aynı şekilde külotlu çorapların da gebelik için üretilmiş özel çoraplar olmasına dikkat edilmelidir. 

Çoraplar basınç oluşturma düzeylerine ve varislerin oluştukları bölgeye göre seçilmelidir. Diz altı, diz üstü, külotlu ve kasıklara kadar uzanan modelleri vardır. Hangi çorabın kullanılacağı anne adayının durumu ve varislerin ilerleme düzeyine göre doktor tarafından seçilmelidir.

Varisler diz ve bacak arasında oluşmuşsa diz altı varis çorabı kullanılması uygundur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta varislerin yoğunluğu ve damarların cilt dışına taşma şekline göre orta ve yüksek basınçlı modellerden hangisinin kullanılacağına karar vermektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat