Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte topuklu ayakkabı giyebilir miyiz?

1,574
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte topuklu ayakkabı giyebilir miyiz?

Yürüme esnasında ayakların yer ile temas ettiği 3 nokta denilen bölgeler yükün en fazla bindiği bölgelerdir. Özellikle ayağın birinci ve beşinci parmakları arasında oluşan üçgen bölüm ile topuklara ağırlık binmektedir. 

Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde vücudun yük dağılımı bozulur. Topuklu ayakkabılarda topuk kısmına binen yük azalır ve yük daha çok ayağın ön kısmına biner. Topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak parmak eklemlerinde deformasyon ve ayak tabanında basınç nedeniyle nasırlar oluşabilir.

Gebelerde artan oranlarda meydana gelen kas ve eklem yumuşamaları ile artan kilo artışı vücudun ağırlık ve denge merkezinde değişimlere neden olur.

Yüksek topuklu ayakkabılarda ayakkabının ince topuklu veya dolgu topuklu olması arasında fark yoktur. İnce topuklu ayakkabı da giyilse dolgu topuklu ayakkabı da giyilse tüm yük ayağın parmak kısmına binecektir. Bu da parmak eklemlerinin zarar görmesine yol açabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar ayak eklem ve tendonlarını zorlayarak gebelerin bel, bacak ve ayak bölgelerinde ağrı oluşturur. 

Gebelik döneminde ideal topuk yüksekliği 2 - 3 cm civarıdır. Gebeliğiniz boyunca giydiğiniz ayakkabıların topuklarının 5 cm'i geçmemesine özen gösterin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat