Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte tansiyon neden olur?

10,711
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte tansiyon neden olur?

Gebelikte tansiyon ölçümü her muayenede mutlaka yapılmalıdır. Gebelikte tansiyonun hem düşüklüğü hem de yüksekliği sıkıntı yaratabilir. Tansiyon, hamileliğin ilk dönemlerinde her zamanki seviyesinin altında olabilir ve bu normal bir durumdur.

Tansiyonda düşüklük halsizlik ve baş dönmesine neden olduğundan bu durumdan olumsuz etkilenmemek için anne adaylarına istirahat ve yavaş hareket etmeleri önerilir. 

Tansiyonun yükselmesi durumu ise iki şekilde ortaya çıkabilir. Ya anne adayının gebelikten önce de bilinen bir hipertansiyon hikayesi vardır ya da daha önce hiçbir sıkıntısı olmayan anne adayında hamileliğin 20. haftasından sonra tansiyon ölçümleri yüksek çıkmaya başlar. 

Gebelikte oluşan hipertansiyon ilk gebeliklerde, 35 yaşın üzerindeki anne adaylarında, fazla kilo sorunu olanlarda, çoğul gebeliklerde ve diyabet hastalığı olanlarda daha sık görülmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat