Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte soluk alma güçlüğü neden olur?

7,368
kez izlendi
Puan: 2.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte soluk alma güçlüğü neden olur?

Gebelik ilerledikçe rahim büyümekte ve diyafragmaya basınç yapmaktadır. Bu basınç akciğerleri sıkıştırarak nefes alımı sırasında akciğerlerin rahatça genişlemesine engel olur. Buna bağlı olarak özellikle 4. aydan sonra anne adaylarında sonra nefes darlığı ve nefesin yetmemesi gibi birtakım sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 

Gebelik döneminde nefes darlığı çekmek normal bir durumdur. Bebeği olumsuz şekilde etkilemez. 

Gebelik döneminde görülen nefes darlığı günlük yaşamı etkileyecek düzeyde olursa ve beraberinde göğüs ağrısı, nabız artışı, dudak ve parmak uçlarında morarma, düzensiz kalp atışları gibi durumlar görülürse bir doktora başvurmakta fayda vardır. 

Anne adayının şikayeti sadece nefes yetmezliği ise anneye karın solunumu öğretilerek anne adayının karın kasları güçlendirilebilir. Anne adayının otururken dik durması ve yatarken yüksek yastıkla yatması önerilir. 

Birtakım nefes egzersizleri, ortamın havalandırılması, yürüyüş yapmak, rahat ve pamuklu çamaşırlar, bol su tüketimi, kalabalık ve sigara içilen ortamlardan uzak durulması, kontrollü kilo alımı soluk almadaki güçlüğü engellemek için alınabilecek tedbirler arasındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat