Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte sık tuvalete çıkmak sorun kabul edilir mi?

53,051
kez izlendi
Puan: 3.78 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte sık tuvalete çıkmak sorun kabul edilir mi?

Aslında sık tuvalete çıkmak sağlıklı bir şeydir. Çünkü idrar torbası içindeki idrar miktarı ne kadar fazla olursa ve orada ne kadar uzun süre kalırsa özellikle kadınlarda bakteriyel enfeksiyon riskini arttırabilir. Zaten kadınlar sık tuvalete giderler. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında ve de son 3 ayında sık idrara çıkma hemen hemen bir kural gibidir. Hamilelikte sık idrara çıkma ne zaman anormal boyutlardadır? Eğer beraberinde idrar yaparken yanma varsa, idrarın rengi çok koyuysa veya kanlı geliyorsa, kötü bir kokusu varsa o zaman sık idrara çıkmak idrar yolu enfeksiyonuna da işaret edebilir.

Onun dışında idrar kaçırmada hamilelikte özellikle son aylarda normal kabul edilebilir. Onun dışında tabii ki doktor tarafından yapılan idrar yolu analizinde, hiç bir şikayeti olmaması dahi anne adayında bakteri saptanması durumunda yine bu da bir idrar yolu enfeksiyonu kabul edilebileceği için mutlaka ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Özetle söylemek gerekirse, sık idrara çıkmak hamilelikte çoğu zaman normaldir ama tabi ki beraberinde başka bir belirti varsa o zaman mutlaka olağan doktor kontrolü dışında doktora haber vererek tam idrar tahlili ve idrar kültürü analizi yaptırılması gerekir. 

Hamilelikte özellikle yanlış beslenme durumunda ve de özellikle çok fazla süt içme durumunda ishal söz konusu yani sık tuvalete gitme söz konusu olabilir veya çok çeşitli nedenlerle sık sık tuvalete gidilebilir. Ama ne zaman bunu anormal kabul etmek lazım? Beraberinde karın ağrısı varsa eğer ishal vücuttan çok fazla sıvı kaybettirecek kadar oluyorsa onun dışında kanlıysa ve bir besin zehirlenmesi şüphesi varsa mesela ailede birkaç bireyin daha bu şekilde olması gibi ve de 24 saatten uzun sürüyorsa mutlaka bir analiz yapılması gerekir ve doktor muayenesi yapılması gerekir. Onun dışında eğer sadece belli zamanlarda ortaya çıkıyorsa o zaman herhangi bir inceleme yapmaya gerek kalmaz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat