Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte sigarayı bırakmak için neler yapılabilir?

12,297
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte sigarayı bırakmak için neler yapılabilir?

Hamilelikte sigara bırakmaya karar verildiği zaman önce şunu bilmek gerekiyor: Hamileliğin hangi döneminde olunursa olunsun sigarayı bırakmakta fayda var. İdeal olanı hamilelikten önce, gebeliğin planlandığı dönemde bırakmak. Fakat sigara bağımlılığını sonlandırmak çok da kolay değildir. Bu aşamada anne adayına mantıklı gerekçeler öne sürerek sigarayı bırakması sağlanmalıdır.

Hamileliğin sigarayı bırakmada kolaylaştırıcı etkileri vardır. Hamilelik hormonlarının etkisiyle anne adayları genellikle ilk 10 haftalık dönemde sigaradan tiksinirler. Bu, vücudun tat ve koku alma mekanizmasının değişmesi ve sigara bağımlılığına yol açan beyindeki merkezin duyarsızlaşması sonucu oluşan bir etkidir. Yaklaşık olarak %30-40 arasındaki gebede bu etki gerçekleşiyor ve ilk 10 ile 13. haftalar arasında genelde sigaradan soğuyorlar. Bu etki bazen hamilelik boyunca devam ediyor. 

Sigarayı bırakma konusunda etkili yöntemlerden bir diğeri de anne adayının kendini telkin etmesi. Hamile, bebeğine vereceği zararları, düşük, erken doğum, gelişme geriliği gibi riskleri ve doğumdan sonra bebekte oluşabilecek zararlı etkileri düşündüğünde sigarayı bırakamasa bile en azından azaltabilir.

Sigarayı bırakmak için çok farklı tedaviler söz konusu. Bunların arasında olan tıbbi hipnoz tekniği kullanılabilir. Yalnızca belli konulara odaklanarak bilinçaltının şartlanmasını sağlayan bu yöntemde başarı sağlanabiliyor.

Ancak hamilelikte sigarayı bırakmak için nikotin bantları, elektronik sigara gibi yöntemlerin kullanılması gebelikte önerilmemektedir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat