Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte sigara kullanımının anneye etkileri nelerdir?

6,836
kez izlendi
Puan: 2.30 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte sigara kullanımının anneye etkileri nelerdir?

Sigara kullanımı, kullanılan sigara miktarına bağlı olarak hamile kalma olasılığını, doğurganlığı azaltabilir. Sigara tüketimi kadınları etkilediği kadar erkekleri de etkiler. Sigara, erkeklerde sperm sayısını ve sperm hareketliliğini azalttığından kadının gebe kalma olasılığını azaltmaktadır. 

Sigara içen kadın gebe kaldıktan sonra hamileliği adaptasyonda zorlanacaktır. Solunum sistemi ve kardiyovasküler sistemi sigara etkisi altında çok daha fazla çalışmak ve gereksiz yere yorulmak zorunda kalır.

Anne adayı günlük işlerini yaparken nefes darlığı çeker, sıklıkla çarpıntı şikayetleri olur. Kısacası gebelik sürecinde sigara tüketimi nedeniyle anne adayı daha fazla zorlanacaktır.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerine gelindiğinde doğum şekli konusunda karar verilirken sigara tüketimi de bunda etkili olur. Hamile çok fazla sigara içiyorsa normal doğum yapması zor olabilir; çünkü  normal doğumda etkili bir şekilde ıkınabilmek için solunum sisteminin, ciğerlerin tam olarak çalışması gerekir.

Bebek doğduktan sonra anne, bebeğiyle iki saatte bir ilgilenmek durumundadır. Sigara içmeye, sigara nedeniyle elini yüzünü yıkamaya vakit ayırdığı için bebeğiyle daha kısa süre ilgilenmek durumunda kalacaktır.

Bunların yanında anne eğer çok fazla sigara içiyorsa süt miktarında azalma ve kalitesinde düşme meydana gelecektir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat