Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte sigara kullanımı bebekte hangi hastalıklara neden olabilir?

19,427
kez izlendi
Puan: 2.09 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte sigara kullanımı bebekte hangi hastalıklara neden olabilir?

Sigara kullanımının bebekte oluşabilecek hastalıkları iki dönemde incelemek gerekiyor. Bunlar bebeğin rahim içindeki dönemi ve bebek doğduktan sonraki dönem.

Anne karnındaki bebeğe sigaranın zararları

Sigara kullanımı bebeği üç şekilde etkileyebilir:

1. Bebeğe giden kan damarlarındaki nikotin ve toksik maddeleri yüzünden bebeğe daha kadar az gitmesi İlk 20 haftalık dönemde düşüğe neden olabilir.

2. Bebek gelişme geriliği ile doğabilir. Bebeğin gelişmesini sağlayan en temel mekanizmalardan birincisi anne adayının soluduğu oksijen miktarı, ikincisi de alınan besinlerdir. Oksijen ve besin bebeğe kardiyovasküler dediğimiz kalp-damar sistemiyle taşınır. Bu sistemde bebeğe yeterince besin götürülmesine rağmen oksijen miktarı yetersizse bebek eksik kiloyla doğacaktır. Örneğin bir bebeğin ana rahmine düştüğü zaman genetik olarak kilosu 3200 gr olarak berlirlenmişse ve eğer bu anne adayı günde bir paket sigara içiyorsa bebeğin kilosundan 500 gr azalma olacaktır. 

3. Erken doğma riskinin artması. Gebelikte 36. haftadan önce bebek doğmuş ise buna "erken doğum" denir. Sigara tüketiminin kalp-damar sistemi üzerine olan olumsuz etkisi erken doğum riskini yaklaşık olarak 3-4 kat arttırır.

Emzirme döneminde sigara kullanmanın etkileri

Sigara tüketmeye devam eden annenin bebeği normal kiloda ve normal zamanda doğmasına rağmen onu bazı riskler beklemektedir. Sigara içmenin etkisi olarak anne sütünün miktarının azalması ve kalitesinin düşmesine bağlı olarak bebek yetersiz beslenecektir.

Bebek, başta astım olmak üzere çeşitli solunum sistemi hastalıkları ve genel olarak bağışıklık sisteminin daha zayıf olması gibi riskler altındadır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat