Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte saç dökülmesi neden olur?

3,918
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte saç dökülmesi neden olur?

Hamilelikte saç dökülmesi hamilelik hormonlarının vücuda olumsuz etki etmesine bağlıdır. Normalde %80 oranında bulunan uzama dönemindeki saçların oranı %60-70 oranına indiğinde dökülen saç miktarı göreceli olarak artar; saçlarda incelme, seyrekleşme kendini gösterebilir. Ancak bu geçici bir durumdur ve endişe etmemek gerekir. Hamileliğin sonlanmasıyla birlikte hormonlar doğal seviyelerine döneceklerinden bu saç dökülmesi de birkaç ay içinde düzelir.

Vücuttaki vitaminlerinin ve demir miktarının eksilmesi hamilelikte saç dökülmesine yol açabilen ya da bunu şiddetlendiren unsurlardır. Bunların olmaması için hamilelikte beslenmeye dikkat etmekte fayda vardır. Anne adaylarının vitamin ve demirden zengin beslenmesi gerekir. Ayrıca hamilelikte doktor kontrolü eşliğinde vitamin desteği de yapılabilir.

Bunların yanı sıra bitkisel yağlarla saç diplerine masaj yapmak özellikle ceviz yağı, zeytinyağı gibi yağları kullanmak periyodik olarak haftada bir, 15 günde bir bunları saç bakımında kullanmak saçları canlandırıcı yöntemlerdendir. Ancak hamilelik döneminde kimyasal madde içeren bakım ürünlerinden kaçınmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat