Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte riski arttıran faktörler nelerdir?

1,501
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte riski arttıran faktörler nelerdir?

Anne adayı, hamile kalmadan önce medikal kontrol ve incelemeden geçer. Anne adayının yaşayacağı hamileliğin tahminen düşük riskli mi yoksa yüksek riskli mi olacağı inceleme sonucunda belli olur. 

Öncelikle anne aday adayı muayene edilir. Jinekolojik muayene sırasında saptanan bazı miyomlar hamilelikte riski arttıran faktörler olarak incelenir. Miyom, anne adayının rahminde bulunan iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar erken doğuma ve anne adayının düşük yapmasına sebep olabilir. 

Yumurtalık kistleri de hamile kalmayı zorlaştırdığından, hamilelikte riski arttıran faktörler arasındadır. Anne adayının ailesinde daha önce hamileliği sırasında sorun yaşamış ve risklerle karşılaşmış bireylerin olması da hamilelikteki risklerden biridir. Ailesinde şeker hastası bulunan ya da erken yaşlarda ortaya çıkmış bir kalp hastalığı bulunan anne adayı için hamilelik riskli olabilir. Bu tip riskler pıhtılaşma bozukluğuna ve tekrarlayan düşüklere sebep olabilir. 

Şeker hastalığı, böbrek hastalığı, epilepsi, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi hastalıklar hamilelikte riskleri arttıran faktörlerdir. Anne adayının fazla kilolu olması ya da çok az kiloda olması da hamilelikte risk üretir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat