Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte renkli doppler ile hangi sorunlar tespit edilebilir?

226,956
kez izlendi
Puan: 4.06 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte renkli doppler ile hangi sorunlar tespit edilebilir?

Renkli doppler cihazıyla plasentadan bebeğe giden kan akımı ölçülerek bebeğin gelişimine bakılır. 


Bebeğe giden sağlı sollu rahim damarlarının içinden geçen kan akımında eğer bir azalma varsa veya direnç artışı - Notch (çentik) -olduğunda gebeliğin ilerleyen haftalarında gebelik zehirlenmesinin ortaya çıkma olasılığı vardır. Aynı zamanda bu durum bebeğin daha düşük kiloda olma ihtimalini yüksek tutar ve gebelik sürecinin daha sıkı takip edilmesini gerektirir. 

Renkli doppler gerekli mi?

Renkli dopplerin her gebelikte yapılması gereken bir inceleme değil sadece yüksek risk gebeliklerde uygulanması önerilir. Bazı ülkelerde ise her gebelikte renkli doppler yapılmaktadır. 

Gebeliğin ilk aylarında doppler ultrasonla kalp kapakçığından geçen kan akışı ölçülerek down sendromunun olup olmadığının tespiti yapılır. Gebelik ilerlediği zaman eğer bebekte bir büyüme problemi varsa doppler ultrasonla bakıp kan ölçümü yapılarak bebeğin artık doğumuna yönelik karar alınabilir. 

Plasentadan bebeğe giden kan akımına bakarak bebeğin gelişiminin iyi olup olmadığına bakılır. Eğer geçen kan akımı giderek kötüleşiyorsa bebeği anne karnından almak gerekir. Bebek, anne karnında tutulduğu takdirde gelişememe sorunu yaşayabilir ve bu da ölüm riski taşır. Bu nedenle bebeğin anneden alınıp dış ortamda büyütülmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat