Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte ne tür uyku sorunları olur?

6,859
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte ne tür uyku sorunları olur?

Hamilelik sürecinde uyku problemleri hamileliğin dönemine göre farklılık gösterir. Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayında uykululuk hali görülürken hamileliğin son dönemlerinde uykusuzluk, uykunun sık bölünmesi, sabah yorgun uyanma gibi durumlar daha ön plana çıkar. 

Gebelik döneminde anne adaylarının sık karşılaştığı durumlardan bir tanesi de midede bulunan sıvının ağza gelmesiyle anne adayının uykusunun bölünmesine yol açan problemdir. Bu nedenle hamilelikte hem bel ve sırt ağrılarının azaltılması, hem de ağza mide sıvısının gelmemesi için sırt üstü yatmak yerine sol ya da sağ yana yatılması, sırt üstü yatılmak istendiğinde ise yüksek yastık kullanılması önerilir. 

Hamileliğin ilk aylarında hormonların değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan ve hamileliğin son aylarında bebeğin büyümesi ile idrar kesesine yapılan baskı sonucu gece sık kalkılan tuvalet anne adaylarının uykusunu böler. Bu da uyku kalitesini düşürür.

Huzursuz bacak sendromu anne adaylarında çok sık görülen uyku bozukluklarından biridir. Gebelik döneminde kilo artışı ile beraber horlama ortaya çıkmaktadır. Horlamayla birlikte uykuda nefes kesilmesi görülebilir. 

Aynı şekilde uyku apne sendromu da gebelik döneminde uyku problemlerine neden olmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat