Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte ne tür beslenme sorunları görülebilir?

2,019
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte ne tür beslenme sorunları görülebilir?

Hamilelik dönemi boyunca mide ile ilgili rahatsızlıklara çok sık rastlanır. Mide yanması, ekşimesi, sabah bulantıları, gaz, şişkinlik, el ve ayak bileklerinde ödem, kabızlık hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılan sorunlardır. 

Hamilelik döneminde gaz sıkıntısı

Hamilelik döneminde oluşan gaz sıkıntıları ve dispepsi denilen hazımsızlık sorunu,  progesteron hormonuna bağlı olarak sindirim sistemindeki düz kasların gevşemesidir. Özellikle bebeğin büyüdüğü hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne karnındaki bebek uterus yani sindirim sistemine baskıda bulunur ve gaz sıkıntısı şikayetlerinde artış görülebilir. 

Hamilelik döneminde oluşan ödemler

Gebelik döneminde yaşan ödemler genellikle hamileliğin son 3 ayında ortaya çıkar. Bu dönemde vücutta oluşan ödemleri azaltabilmek için su tüketimini artırmanız gerekir. Bu süre boyunca ayakta uzun süre kalmamalı ve oturduğunuz zaman dolaşımı hızlandırmak için ayaklarınızı yukarı doğru kaldırmalısınız. 

Hamilelik döneminde tuz tüketimi ile ilgili ekstra bir kısıtlama yoktur ancak tuz tüketirken de aşırıya kaçmamaya özen göstermeniz gerekir. Tuz tüketimi hem anne adayları hem de tüm insanlar için mümkün olduğunca az olmalıdır. Hamilelik döneminde tuz ihtiyacınızı mümkün olduğunca iyotlu tuzlardan karşılamanız daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bununla birlikte aşırı tuz tüketiminin hamilelik dönemindeki en önemli şikayetlerden biri olan ödem oluşumunu artıracağını da unutmamak gerekir.

Hamilelikte mide yanması

Gebelik süresi boyunca oluşan mide yanması için sabah kalktığınızda bir miktar kraker ya da kızartılmış bir dilim ekmek gibi nişastalı yiyecekler tüketilmelidir. Sabah yataktan yavaş bir şekilde kalkmalısınız. Yatarken yastığınızı dikleştirebilirsiniz. 

Hamilelik döneminde rahat giysiler tercih edilmeli

Hamilelik dönemi boyuna kan dolaşımını etkileyecek sıkı kıyafetler yerine rahat, bol giysiler ve bir numara büyük ayakkabılar tercih edilmelidir. Eğer gebelik döneminde ödemle ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız preeklampsi ya da toksemi denilen bir rahatsızlığınız olabilir. Böyle bir durumda uzman hekime başvurmanız gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat