Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte ne tür ağrılar için mutlaka doktora gitmek gerekir?

21,616
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte ne tür ağrılar için mutlaka doktora gitmek gerekir?

Vücutta her sistemde oluşacak ağrı gebe kadınlarda da görülebilir. Hamilelikte ağrılar gebeliğe bağlı olan ağrılar ve gebelikle ilgisi olmayan ağrılar olarak ikiye ayrılır. Gebelikle ilgisi olmayan ağrılarda örneğin kulak ağrısında anne adayı kulak-burun-boğaz hastalıklarına yönlendirilir, gerekli tanı ve tedavisi yapıldıktan sonra doktorunun önerdiği ilaçlar kadın hastalıkları doktoruyla değerlendirilir. 

Gebelikte vücudun tüm sistemleri gebelikten etkilendiği için ağrılar çok çeşitli olabilir. Bunlar mide ağrısı, memelerde ağrı, baş ağrısı, karın, kasık ve bacak ağrıları olabilir. Ağrıların öncelikle gebeliğe bağlı olup olmadığını anlamak için kadın-doğum doktoruyla birlikte değerlendirmek gerekir. Eğer öyleyse altta yatan nedene bakmalı, anne veya bebeğin hayatının tehlikede olup olmadığını  araştırmalıdır. Bunlar elendikten sonra bu ağrılar gebelikte görülebilecek rahatsızlıklar kategorisine alınabilir.

Şiddetli baş ağrısı
Migreni olan bir kadın gebe kaldığında bu ağrıları şiddetlenebilir, hafifleyebilir veya sıklığı azalabilir, bunlar doğal bir durumdur. Fakat hiç baş ağrısı şikayeti olmayan kadında gebeliği sırasında özellikle ense kökünden başlayan şiddetli bir ağrı oluşursa bu gebelik zehirlenmesinin belirtisidir. Mutlaka anne adayının tansiyonu ölçülmelidir. Gebelik zehirlenmesinde (preeklampsi) gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Gebelikte alışık olunmayan, ani başlayan, şiddetli baş ağrısı hemen hastaneye başvurma sebebi olmalıdır. Gebelik zehirilenmesiyle ilgili diğer belirtiler de görme bulanıklığı, görme kaybı ve karaciğer etrafında karnın sağ üst kesiminde görülen ağrılardır.

Erken doğum riski
Kasık ağrılarının karında sertleşmeyle birlikte seyretmesi ve ritmik bir şekilde âdet sancısına benzer bir ağrının buna eşlik etmesi erken doğumun habercisi olabilir. Bununla karşılaşıldığında mutlaka doktora gidilmelidir. İdrar yaparken yanma, idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu erken doğumu tetikleyebilir ve mutlaka tedavi edilmelidir. 

Gebelikte bu türden alışık olunmayan ağrılarda doktora başvurmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat