Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte ne kadar kilo alımı normal kabul edilir?

97,825
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte ne kadar kilo alımı normal kabul edilir?

Hamilelik boyunca normal kiloda olan anne adayının ortalama 9-13, daha kilolu olan anne adayının 9-11, zayıf bir anne adayının ise 15 kiloya kadar kilo almaları normal kabul edilebilir.

Gebelik döneminde anne adaylarında oluşan ilk en önemli değişikliklerden biri göğüslerde olan büyümedir. Bunun dışında gebeliğin ilk 3 ayında çok fazla kilo alımı olmaz. Bu dönemde en ideal olanı en fazla 1 kilo alınmasıdır. İlk 3 aylık dönemde bulantıları bastırmak için yenen aşırı kalorili, aşırı tuzlu yemekler ideal kilodan daha fazla kilo alımına neden olacaktır. Bu dönemde bebeğin çok fazla besin gereksinimi olmadığı için anne adayı kötü beslendiğini düşünsene bile bebek mutlaka iyi beslenecektir.

Hamileliğin yedinci ayına kadar her ay birer kilo alınması idealdir. Gebeliğin sonlarına doğru 7-8 ve 9. aylarda ikişer kilo alınması normal kabul edilir.

Anne adayları gebelik boyunca karbonhidrat ve yağ oranı az, protein ve vitamin açısından zengin besinleri almaya önem vermelidir. Hamilenin kilo alımından çok bebeğin sağlıklı gelişimi daha önemlidir. Anne adayında diyabet (şeker hastalığı) varsa kilosu daha sıkı takip edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat