Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte mutlaka alınması gereken vitaminler nelerdir?

18,341
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte mutlaka alınması gereken vitaminler nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adaylarının mutlaka alması gereken vitamin folik asittir. Folik asit takviyesine hamilelikten 1 ay önce başlanmasında fayda vardır. Gebelik şüphesinin sürekli olması ve herhangi bir korunma yönteminin kullanılmaması durumunda gebe adaylarının düzenli olarak 0,4 mg folik asit takviyesi alması gerekir.

Folik asit desteği hamilelik döneminin ilk 12 haftasında da devam etmelidir. Folik asidin en önemli özelliği, nöral tüp defekti denilen beyin ve omurga kapanma riskini en aza indirmesidir. 

Hamilelik döneminde alınacak diğer vitaminler

Gebelikte 12. haftadan sonra anne adaylarının demir takviyesi alması gerekir. Yenilen kırmızı et, tahıl grubu gıdalarda yeteri miktarda demir olmayabilir. Gebelik döneminde bebeğin demir ihtiyacı anne tarafından karşılandığından, hamileliğin 12. haftasından itibaren anneye ek demir takviyesi yapılmalıdır. Yapılan bilimsel araştırmalarda anne adayındaki demir eksikliği erken doğum ya da düşük doğum ağırlığına neden olmaktadır. 

Gebelik döneminde anne adayının ihtiyaç duyduğu diğer bir element kalsiyumdur. Anne adayları ihtiyaç duyduğu kalsiyumu gebelik boyunca yarım kilogram süt ya da yoğurttan almaktadır. Ancak bu durumun mümkün olmadığı anlarda ek kalsiyum takviyesi almakta yarar vardır. 

Bu takviyelerin dışında hamilelik süresince bebeğin sağlıklı beyin ve göz gelişimi için balık ve kuruyemiş içerisinde bulunan Omega3 yağ asidi takviyesinin alınması gerekir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat