Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte mide yanması nedir?

6,346
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte mide yanması nedir?

Mide yanması mide asidinin herhangi bir şekilde, herhangi bir nedenle yukarıya, yemek borusuna kaçması sorunucu oluşan bir belirtidir. İngilizce'de buna hearthburn (kalp yanması) adı verilir çünkü tam olarak kalbe yakın bir bölgede hissedilir. 


Normal şartlarda yemek borusu ile mide arasında tek yönlü çalışan bir kapakçık mekanizması vardır. Gıdalar aşağıya iner, ancak dışarı çıkması zordur. Ancak bir bulantı veya kusma durumu söz konusu ise, zorlama ile yukarı çıkabilir. 

Mide yanması nedeni

Reflü durumunda, hamilelik dönemini ele alırsak, tek yönlü çalışan kapakçık mekanizması gevşemiştir ve bu yüzden normalde midenin içinde kalması gereken, mide sindirimi için bulunan asit, kapağın gevşemesi sonucu yemek borusuna doğru gittiği zaman yemek borusu dokusu bu aside alışık olmadığı için reflü sonucunda ağrılar meydana gelir. Özellikle hamilelik döneminde bu kapaktaki gevşeme reflü, asit kaçağı durumunun sıklıkla yaşanmasına neden olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat