Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer?

59,912
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer?

Hamilelikte daha önce yaşanmamış bir mide yanması söz konusu ise bu muhtemelen hamilelik hormonlarına bağlı olarak tüm kaslarda oluşan gevşeme sonucunda yemek borusundan mideye geçişe izin veren ama mideden yemek borusuna doğru kaçağa izin vermeyen tek yönlü kapak yapısının gevşemesi sonucunda oluşmuştur. 

Mide kapakçığı çok iyi çalışmadığı için, normalde aşağıdan yukarı geçişi engellemek için sımsıkı kapalı olması gerekirken, gevşemesi ile mide asidinin yukarı doğru çıkmasına izin vermektedir. Buna da hamilelik reflüsü adı verilir. 

Hamilelik reflüsü, hamilelikte kas yapısının gevşeme mekanizmasının tüm vücutta yaygın olarak görülmesi sonucu oluşur.

Bazı zamanlarda midenin aşırı mide asidi üretmesi sonucu, mideden taşma şeklinde yukarı doğru kaçabilir ve bu da yine hamilelikre reflü dediğimiz mide yanmasına neden olabilir.

Gebelikte mide yanması olduğunda bunun için alınabilecek en basit önlem, mide yanmasına neden olabilecek besinlerden uzak durmaktır. 

Sabah saatlerinde yenen poğaça, simit, midenin aşırı doldurulması, kimi gebelerde bazı meyve suları ve meyveler mide yanmasına neden olabilir ancak bu insandan insana olduğu gibi, her anne adayında da farklı olabilir. Anne adayları da bunu bilirler ve bu tür besinler tüketmemeye çalışırlar.

Mideden yemek borusuna bir kaçak olduğu için yer çekiminin de etkisinden faydalanarak yemekten hemen sonra yatılmaması ve yine yemekten sonra en az iki saat boyunca yere paralel bir şekilde durulmaması, uzanılmaması gerekir. Bu sayede mideden yemek borusuna oluşabilecek kaçaklar önlenir. 

Hamilelikte mide yanması doktorun verdiği bazı ilaçlarla, anti asit adı verilen çiğneme tabletleri ile rahatlıkla tedavi edilebilen bir durum olduğundan anne adaylarının buna katlanması gerekli değildir. 

Anne adayları kadın doğum uzmanlarına başvurdukları ve mide yanması sorunlarını ilettikleri zaman bebeğe ve hamilelik süreçlerine hiçbir zararı olmayan ilaçları alabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat