Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte mide ekşimesi nasıl geçer?

37,449
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte mide ekşimesi nasıl geçer?

Gebelikte mide ekşimesi sıklaşır. Gebelikte sindirim sisteminde, kaslarda bir gevşeme hali görüldüğü için sindirim yavaşlar. Bağırsak hareketleri azalır, midenin boşalma zamanı gecikir ve reflü dediğimiz duruma çok sık rastlanır. Bunlar mide ekşimesine sebep olabilecek durumlardır. 

Temel olarak baktığımızda bunun altında yanlış beslenme yatar. Gebelik döneminde beslenme biraz farklılık arz eder. Gebelere tavsiye ettiğimiz çok ağır yemek yememesi ve öğünlerini sık sık, az az şeklinde ayarlamasıdır. Çünkü mide boşalma zamanı geciktiği için bu gebeye rahatsızlık verecektir. Suyu yemek aralarında almak bu rahatsızlığı azaltacaktır. 

Yemek yedikten sonra uzanır pozisyona geçmek bu şikayetleri artıracaktır. Yağlı, baharatlı yiyecekler ve asitli içecekler hamilelik esnasında mide problemlerinin artmasına neden olabilir. 

Gebelik fizyolojisiyle ilgili sıkıntılarda egzersiz çok önemlidir. Asıl amaç hareketsiz kalmamaktır. Çünkü egzersiz sindirim sisteminin hareketlerini de hızlandıran bir yöntemdir. 

Gebelikte mide ekşimesi sorununa gebeliğin tüm ayları boyunca rastlayabiliriz ancak özellikle hamileliğin son 3 ayında sindirim problemlerinde artış görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat