Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Kegel egzersizi yapmanın faydası nedir?

5,010
kez izlendi
Puan: 3.17 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte Kegel egzersizi yapmanın faydası nedir?

Hamilelik ve Kegel egzersizleri birlikte anılan egzersiz gruplarıdır. Doğuma hazırlık eğitimlerinin hemen hemen hepsinde kegel egzersizleri öğretilmektedir. Kegel egzersizleri ile doğuma hazırlanan kadınlarda pelvik kasların güçlendirilmesi ve farkındalığı öğretilir. 

Böylelikle hamile kadın doğum sırasında kasları kasmak yerine bırakmayı öğrenerek, bebeğin doğum yolunu rahatlatır ve doğum sancısını azaltır. Bu nedenle kegel egzersizleri doğum sırasında bebeğe yapılacak en büyük yardımdır.

Kadınları normal doğumdan uzaklaştırıp planlı sezeryana iten en büyük korkulardan biri epizyotomi yani vajinal kesidir. Vajinal kesi her zaman yapılması gereken bir müdahale değildir. Birçok kadın epizyotomisiz doğum yapabilir. 

Pelvik kasları farkına varan, kasları kontrol edebilen, bebeğin yumuşak bir şekilde doğmasına olanak sağlayabilen, perine olarak isimlendirilen ve bebeğin başını saran vajen cildinin çok yavaş bir şekilde esnemesini sağlayabilen kadınlarda epizyotomisiz doğum yapabilir. Epizyotomisiz bir doğum için Kegel egzersizi ile pelvik kasların farkındalığını artırmak önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat