Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kaşıntı artar mı?

3,373
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kaşıntı artar mı?

Hamilelikte sistemik, metabolik ve hormonal değişimler olur. Bunun sonucunda anne adayı daha önce vücudunda karşılaşmadığı birtakım değişiklikler görür. Ciltteki değişiklikler bunların başlıcalarıdır çünkü gözle görülebilir değişikliklerdir. Bunlar damarlarda genişleme, ter bezlerinin artması, melanin adı verilen pigment hormonunun artması sonucu oluşan değişikliklerdir. 

Ayrıca hormonal değişiklikler sonucunda ciltte oluşan değişikliklerin başında deride kızarlıklık ve kaşıntı gelir. Bir kısmı tamamen doğal olan kaşıntı, kimi zaman da bir hastalığın doğal belirtisi olarak da artabilir. Bunun için bir doktora başvurulmasında ve ileri tetkik yapılmasında fayda vardır. Bazı kaşıntı türleri tamamen hormonal değişikliklere bağlı olurken, gebelik kolastazı dediğimiz, safra kesesindeki safra tuzlarının safra kanalları yoluyla atılamaması sonucunda birikmesi ciltte döküntülere yol açar. Bunlar genellikle kaşıntısız döküntülerdir ancak ileri döneminde kaşıntıya neden olabilirler. Bu da anne ve bebek için önemli ve hayati bir sorun teşkil edebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat