Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kasık ağrısını azaltmak için evde neler yapabiliriz?

35,830
kez izlendi
Puan: 2.87 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kasık ağrısını azaltmak için evde neler yapabiliriz?

Hamilelikte rahatsızlık verici durumların başında kasık ağrısı gelir. Önemli olan kasık ağrısının ciddi bir nedeninin olup olmadığını belirlemektir. Hamileliğin ilk aylarında rahim büyüdükçe rahimi tutan bağlar gerildiği için gerilme ağrıları hissedilebilir. İleriki aylarda ise rahim kasılmalarının altında yatan neden erken doğum habercisi olabilir. Doktor kontrolünden sonra eğer altta yatan bir sebep yoksa kasık ağrılarını azaltmak için anne adayına egzersiz ve doğru yatış pozisyonları önerilir. 

Egzersiz
Hamileliğin her döneminde egzersiz önemlidir. Gebelikte vücudun hem fizyolojisi hem de ağırlık merkezi değişir. Vücudun bu değişime ayak uydurmasına yardımcı olmak için egzersiz yapılmalıdır.
Bel egzersizleri sayesinde güçlenen bel kasları, kasık ağrılarında ciddi düzelme sağlar.

Hamilelikte Yatış pozisyonu
Gebeliğin ilk aylarında yatış pozisyonu çok önemli değildir. Gebeliğin ikinci yarısında bebeğe giden kan miktarının artmasını sağlamak için annenin yan yatması önerilir. Özellikle sol yanı tercih etmekte fayda vardır, ama sağ yana da yatılabilir.

Sırtüstü yatış pozisyonu
Omurganın hemen yanında seyreden damarların biri kalbe kanı getirir diğeri götürür. Sırtüstü yatıldığında yaklaşık altı kiloluk fazlalıkla bası olduğu için kalbe dönen kan miktarı azalır. Bu azalma anne adayında çok fazla bir etki yapmayabilir. Hafif bir tansiyon düşmesi olur, vücut bunu tolere eder; fakat rahime giden kan azaldığı için bebekte sorun yaşanabilir. Bu nedenle ağırlığı ana damarlara getirmemek için sırtüstü yatmak yerine yan dönüp karındaki ağırlığı yana düşürmek gerekiyor.

Anne adayı kasık ve bacak ağrılarını hafifletmek için yan tarafına yastık koyarak yatabilir. Özellikle hamileler için hazırlanmış  ağırlık merkezini ayarlayan yastıklardan faydalanılabilir.

Yan yatış pozisyonunda bebek daha çok tekmelemeye, hareket etmeye, uyanmaya başlayacaktır. Anne adayı bazen bunu bebek sıkıştı, rahatsız oldu diye algılıyor, ama aslında bu tam tersi bebeğin keyfinin yerinde olduğu, hareket etmeye başladığı anlamındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat