Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte karın ağrısı için hangi aşamada doktora gidilmeli?

21,679
kez izlendi
Puan: 3.55 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte karın ağrısı için hangi aşamada doktora gidilmeli?

Hamilelik döneminde görülen karın ağrısı iyi ya da kötü huylu olabilir.

Gebeliğin ilk 3 ayında kanama ile beraber şiddetli karın ağrısı oluyorsa düşük yapma tehlikesine karşı doktora başvurulmalıdır. Gebelik ultrason ile rahim içerisinde teşhis edilmeyip kanda teşhis edildiyse bu dış gebelik olabilir ve karın ağrısı durumunda doktora başvurulması gerekir.

Gebeliğin son dönemlerine doğru aralıklı gelen ve giderek şiddeti artan karnın sertleştiği ağrılar düşük veya erken doğum tehdidi olabilir. Bu durumda hemen hastaneye başvurmak gerekir. 

Gebeliğin son 3 ayında plasentanın erken ayrılması ile ortaya çıkabilecek karın ağrılarında doktora başvurulmalıdır. Genellikle gebeliğin son 3 ayında görülen preeklemsi denilen gebelik zehirlenmesi durumunda mide, göbek üstü bölgede ve karaciğerde ağrı olabilir. Bu durumda da doktora başvurulması gerekir. 

Gebelik döneminde hamileliğe bağlı olmayan nedenlerle de karın ağrıları görülebilir. Gebelik döneminde apandisit, idrar yolu enfeksiyonları ya da safra kesesi iltihabı gibi nedenlerden dolayı da karın ağrısı görülebilir. Bu ağrılar istirahatla geçmeyen, şiddetli ağrılardır. İstirahat etmek, su içmek ya da bağırsakların boşalmasıyla geçmeyen karın ağrılarında doktora başvurulması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat