Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte kan şekeri takibi nasıl yapılır?

10,031
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte kan şekeri takibi nasıl yapılır?

Hamilelik sırasında ideal olan eğer gebelik şekeri teşhisi konulduysa, evde kan şekeri takibi yapılmasıdır. Bunun için evde kullanılabilen glukometre denilen cihazlar vardır. Bunun iyi standardize edilmiş olarak temin edilmesi gerekir. Mümkünse bir diyabet hemşiresi tarafından anneye eğitimini verilmiş olması lazımdır. Cihazın hangi saatlerde nasıl kullanacağının öğretilmesi gerekir. 

Kan şekeri takipleri hekimden hekime farklı aralıklarla olabilir. Ancak açlık kan şekeri pratik olarak sabah hiçbir şey yemeden içmeden, yine öğlen ve akşam yemeğinden önce veya gece 12'de 3'te alınabilen kan şekerleri değerleridir. Tokluk olarak da bazı hekimler 1 saatlik tokluğu, bazı hekimler 2 saatlik tokluğu kabul eder ama en yaygın olan 1 saatlik tokluktur. Bu da yemek yemeye başladıktan 1 saat sonradır. Yani tamamlandıktan sonra değildir. Örneğin, yemek yemeğe başladınızsa, bu 20 - 40 dakika sürebilir. Bizim bahsettiğimiz yemek yemeye başladıktan sonra 1. saate aldığınız 1 saatlik tokluk kan şekeridir.

Bazen kan şekeri takibi evde normal gözükse de emin olmama durumu ortaya çıkabilir. Mesela bebeklerin hızlı büyümesi, suyun artması, annenin hızlı kilo alması veya başka problemler ortaya çıkabiliyor. O zaman hastaneden kandan da ölçülebilir. Sürekli olarak ölçen birtakım cihazların 24 saat süreyle de şekerin takibi edilmesi gerekebiliyor. Ancak bunu çok nadir görülen bir ihtiyaçtır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat