Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

46,606
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonları 3 aşamada incelenebilir.

- Asemptomatik Bateriüri
- Akut sistit 
- Akut pyelonefrit

Asemptomatik bakteriüri denilen rahatsızlıkta kişide herhangi bir belirti görülmez. Yapılacak idrar tahlilinde bakteriler görülebilir. Bu hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla anne adayının bol sıvı alması sağlanmalıdır. Aynı şekilde ilaç tedavisi olarak da antibiyotik ve idrar yolu antiseptiği anne adayına verilebilir. Kullanılan antibiyotik idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan Escherichia Coli denilen koli bakterisinin tedavisi için olmalıdır. İdrar yolu antiseptik ilaçları içinden nitrofurantoin içerikli ilaçlarlar kullanılmalıdır. Bebekte kansızlığa neden olacağından gebeliğin son 3 ayında nitrofurantoin içerikli ilaçlar kullanılmamalıdır. 

Akut sistit hastalığında idrar torbasının enfeksiyon kapması söz konusudur. Bu hastalıkta anne adayında idrar yolu enfeksiyon belirtileri görülebilir. Sık idrara çıkma, idrarda yanma, idrar yapılmasına rağmen idrar çıkma hissinin uyanması gibi belirtiler görülebilir. Akut sistitte suprapubik ağrı görülür. Bu hastalığın tedavisinde hidrasyon, antibiyotik ve idrar yolu antiseptiği kullanılır.

Akut pyelonefrit hastalığında ise anne adayında titreme ile yükselen ateş, halsizlik, kusma, bulantı, şiddetli yan bölge ağrıları, idrar sıklığı, idrar yanması gibi belirtiler görülür. Akut pyelonefrit bakterinin kana karışması ile ilerleyeceği için dikkatli takip edilmesi gereken bir hastalıktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat