Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte hangi egzersizler yapılabilir?

203,230
kez izlendi
Puan: 4.90 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte hangi egzersizler yapılabilir?

Doğum öncesi yapılan egzersizler gebeliğin yükünü azaltmayı ve hamilelik döneminin rahat geçirilmesini sağlar. Hamilelerin bedenlerinin sağlıklı olabilmesi için normalden daha fazla fiziksel aktiviteye ihtiyaçları vardır. Gebeliğin getirdiği yük, ağrılara ve strese neden olabilir. Bu yükün daha rahat taşınabilmesi ve ağrıların giderilmesi için sırt, bel, boyun ve özellikle bacak kaslarının güçlü olması gerekir.
Anne adayları, doğum öncesi egzersiz programına başlamadan önce doktorundan onay almalıdır. Tüp bebek yöntemiyle gebe kalınmışsa, düşük riski, su gelmesi, kanama geçirilmesi durumunda egzersizler sakıncalıdır.

Normal seyreden gebeliklerde yürüme, hafif tempolu koşu, yüzme gibi egzersizler rahat bir şekilde yapılabilir. Anne adayı kursa katılarak eğitmen gözetiminde egzersizlere devam edebilir.

Yüzme, anne adayında sırt ve bel ağrılarında azalma sağlar. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında sabah yüzmelerinin gebelik bulantılarını ve kusmalarını azalttığı, gebelik sürecine olumlu katkısının olduğu gözlemlenmiştir. Yüzme, vücuttaki tüm kasları yer çekimine karşı dengeli bir şekilde hareket ettirip güçlendirdiği için gebelik boyunca yapılması önerilen bir spordur.

Ağır ve adrenalini yüksek egzersizler hamileliği riske sokabileceğinden hamile kadınlara kesinlikle önerilmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat