Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte grip olmak düşük ihtimalini artırır mı?

17,196
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte grip olmak düşük ihtimalini artırır mı?

Hamileliğin erken dönemlerinde yüksek ateşli gribe yakalanmak düşük riskini artırır. Ancak tek başına grip virüsü düşüğe yol açmaz. 

Gebeliğin son aylarında geçirilen yüksek ateş ve gribal enfeksiyonlar erken doğuma neden olabilir. Bu sebeple gebelerin gripten korunması çok önemlidir. Gripten korunmanın en etkili yöntemi ise aşılanmadır.

Gripten korunmak için yapılan grip aşısı cansız bir virüsle yapıldığından anne adayı için herhangi bir risk taşımaz. Gebelik döneminin herhangi bir ayında grip aşısı yapılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta anne adayının aşının içeriğindeki maddelere karşı alerjisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. 

Anne adayının aşıya karşı herhangi bir alerjisi yoksa, özellikle kış aylarında grip hastalığından korunmak için grip aşısı yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Gebelikte grip tedavisi

Eğer doktor gribal enfeksiyon sırasında ateşin düşürülememesi, sarı - yeşil balgam çıkarılması ve çok öksürme nedeniyle hastaya antibiyotik önerdiyse bu ilaç belirtilen gün ve saate kullanılmalıdır. 

Grip, genellikle ateş ve yorgunluk ile başlar, soğuk algınlığı belirtilerini hapşırma, burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, titreme, kas ve vücut ağrısı ile devam eder. Beraberinde kusma veya ishal olabilir. Hamile olduğunuzda grip hızlıca kötüleşebilir ve pnömoni gibi daha ciddi durumlara ilerleyebilir.

Gebelik döneminde gribin komplikasyonları çok ağır olabilir. Grip virüsü ileri dönemlerde zatürre ve solunum yetmezliği gibi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat