Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte göğüs ağrısı neden olur?

46,603
kez izlendi
Puan: 3.65 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte göğüs ağrısı neden olur?

Göğüslerdeki hassasiyet ve dolgunluk hissi gebeliğin ilk belirtileri arasındadır. Bu, doğuma hazırlanan göğüsler için çok doğal bir durumdur. Memelilerde yavru doğumdan sonra meme aracılığıyla besleneceği için meme dokusunun da buna hazırlanması gerekmektedir. Anne adayının göğsündeki hassasiyet gebeliğin ilk günlerinde başlar. Âdeti gecikmeyen, memesinde hassasiyet şikayetiyle doktora giden kadına gebelik tanısı konulabilmektedir.

Gebelik döneminde artan östrojen ve progesteron hormonları göğüslerde büyümeye, dolgunlaşmaya ve şişmeye neden olur. Meme uçlarında koyulaşma gözlenir. Bunun yanında ciltteki gerilme nedeniyle beyaz çatlaklar oluşur. 

Göğüslerde, süt yapımına hazırlanan meme dokusu, süt kanallarının genişlemesi, hacim ve sayı olarak artması sonucu gerginlik, ağrı yaşanabilir.

Göğüs ağrılarının engellenmesi için destekli sütyen kullanılmalı, göğüs üzerine yatılmamalıdır. Daha önceden fibrokistik rahatsızlığı olan kadınların hamilelik dönemlerinde göğüs ağrısı daha fazla olabilir. Bu durumda gebelikte kullanılabilecek ağrı kesicilerden faydalanılabilir. Gebelikte memelerde ağrı ve dolgunluk doğal bir durumdur. Tek taraflı, lokalize, ele gelen bir kitle olması durumunda ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat