Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte gizli şeker testi nasıl yapılır?

14,265
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte gizli şeker testi nasıl yapılır?

Hamilelik döneminde gizli şeker testi gebeliğin 24. ya da 28. haftalarında yapılır. Bu dönemde yapılacak şeker testlerinde 50gr, 75gr ya da 100gr'lık testler tercih edilir. 


50gr'lık şeker testi yapılmadan önce anne adayının kan şekerinin ölçülür. 50gr'lık şeker verildikten 1 saat sonra tekrar kan şekeri ölçülür. Ortaya çıkan değer 140mg/dl'nin üzerindeyse gizli şeker ile ilgili sorun olma ihtimaline karşı 100gr'lık kan şekeri testi yapılır. Bu testte anne adayından 4 sefer kan alınır. 

Anne adayında yapılan testler sonucu risk analizi yüksek çıkmışsa, önceki gebeliğinde bebeğin suyu fazlaysa, önceki gebeliklerinde iri bebek doğurduysa ya da ailede tip 2 diyabet denilen yaşlılığa bağlı şeker hastalığı çok fazlaysa ya da fazla kiloluysa 24. haftadan önce de şeker testi yapılması gerekebilir. 

Anne adayı çok gençse, kilolu değilse ya da ailede tip 2 denilen diyabet hastalığı yoksa, bu testin zamanı kaçırılmışsa anne adayında büyük sorunlar olmaz. 

Genetiğinde şeker hastalığı olan anne adayında gizli şeker ölçümü ve tedavisi yapılmazsa, doğum sırasında bebek travma geçirebilir. Dolayısıyla ailede risk faktörü bulunan kişilerin bu testlerin zamanını kaçırmaması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat