Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte gereken vitaminler için hangi gıdalar daha çok tüketilmeli?

14,385
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte gereken vitaminler için hangi gıdalar daha çok tüketilmeli?

Hamilelik süresinde anne adaylarının 5 besin grubundan yeteri miktarda tüketmesi gerekir. Bebeğin bütün yapı taşlarını, kemik, kas ve beyin gibi organların gelişimini sağlayan proteinlerin kırmızı et, tavuk, balık ve süt ürünlerinden alınması gerekir. Protein aynı zamanda fasulye, mercimek gibi taneli sebzelerde de bulunur. Gıdalardan yeterli miktarda protein alamayan vejetaryen hamilelerin hekimine danışarak protein takviyesi alması gerekir. 

Hamilelikte takviye gıdalar

Zeytinyağı ve balık yağı gibi gıdalar takviye besin olarak hamilelik döneminde mutlaka tüketilmelidir. Anne adayına ve bebeğe enerji vermesi için yeteri miktarda karbonhidrat alınması gerekir. Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan karbonhidratları tahıl grubu ve şekerden karşılayabilirsiniz. 

Hamilelik boyunca rafine olan karbonhidratlardan uzak durulmalıdır. Özellikle şeker hastalığına karşı rafineri karbonhidrattan uzak durulmalı. Hamilelik boyunca kompleks karbonhidratlar yerine kepekli un, ekmek, makarna gibi doğal karbonhidratlar tercih edilmelidir. 

Hamilelik süresi boyunca mevsiminde olmak koşuluyla bol miktarda taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Hamilelik süresince sebze ve meyve tüketimi hem içeriğinde bulunan vitamin ve elementlerin fazlalığı hem de posa sayesinde yavaşlayan bağırsak sisteminin işleyişi için önemlidir. Ayrıca gebelik süresi boyunca günde 2 litre su tüketimi yapılmalıdır. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat