Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte el kızarıklığı nedir?

424
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte el kızarıklığı nedir?

Hamilelikte döneminde ellerin iç yüzeyinde ek ayası kısmında kızarıklık; kırmızı, pembe birtakım renk değişiklikleri ya da kırmızılaşma şeklinde meydana gelen değişiklikler olabilir. Buna tıbbi adı ile palmar eritem denilmektedir. 

Palmar eritem genellikle avuç içlerinde simetrik yerleşimdedir. Avuç içlerinde ve el parmaklarında görülür. Bazı zamanlarda da ayak ve ayak tabanlarında kızarıklık görülebilir. Elin dış tarafında bu kızarıklıklar oluşmaz.

Elin dış yüzeyinde kızarıklık oluşmaz. Anne adaylarının yaklaşık olarak 3'te 1'inde çok sık görülen bir durumdur. Bu lekeler doğumdan sonra kendiliğinden geçer. 

Bu lekelerin hamilelik döneminde meydana gelmesinin nedeni östrojen hormonu seviyelerinin artmasıdır. Bu durumda genellikle tedaviye gerek yoktur. Elde kızarıklık dışında herhangi bir belirti görülmez ve bu bulgular doğumdan sonra kendiliğinden düzelir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan el kızarıklıkları ve diğer fizyolojik değişikliklere spider anjiyoma denilen ağsı damar genişlemeleri de eşlik edebilir. Hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan ve doğum sonrasında kaybolan bu tablo gebelikte artan östrojenin arteriyorel ve venöz sisteme etkisi üzerine ortaya çıkmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat