Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte el kızarıklığı neden olur?

1,939
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte el kızarıklığı neden olur?

Hamilelikte ellerin iç yüzeyinde el ayası kısmındaki kızarıklık; kırmızılık, pembelik gibi birtakım renk değişiklikleri olabilir ya da kırmızılaşma meydana gelmektedir. Buna tıbbi adı ile palmar eritem denilmektedir.

Gebelik döneminde avuç içlerinde görülen kızarıklık çokça rastlanan bir durumdur. Bu durum, avuç içlerindeki çok ince damarların genişlemesi sonucu meydana gelir ve daha çok avuç içlerinin kenar bölgelerindeki tümsek kısımlarda, parmaklarda ve bazı durumlarda ayak tabanlarında görülür. 

Bu kızarıklıklar ayaklarda da oluşabilir. Söz konusu kızarıklıklarda üzerince basınca solma görülebilir. Ayrıca bu kızarıklıklar kırmızı benekler şeklinde de ortaya çıkabilir. 

Hamilelik döneminde ortaya çıkan el kızarıklıkları ve diğer fizyolojik değişikliklere Spider anjiyoma denilen ağsı damar genişlemeleri de eşlik edebilir. Hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan ve doğum sonrasında kaybolan bu tablo gebelikte artan östrojenin arteriyorel ve venöz sisteme etkisi üzerine ortaya çıkmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat