Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte düşük yapma riski ne kadardır?

73,161
kez izlendi
Puan: 4.74 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte düşük yapma riski ne kadardır?

Gebeliğin 7. haftasında anne adayında düşük yapma endişesi olabilir. Anne ve baba adayı sağlıklıysa, gebenin yaşı uygunsa, daha önce hiçbir sorun yaşanmamışsa, özellikle bu hafta için ifade edildiğinde bebeğin sağlıklı doğma oranı %85'tir. Sadece %15 anne adayı bu dönemde düşük yapar.

Düşüğün nedenleri
Düşüğün olması için nedenlerin olması gerekiyor, durup dururken düşük gerçekleşmez. Anne ve babanın kromozomlarının sağlam olmasına rağmen birleşme esnasında en ufak bir hata oluştuysa annenin vücudu bunu algılar ve sağlıksız bir bebek doğmasını engellemek için gebeliği sonlandırır. Düşüklerin %90 nedeni budur. 

Tekrarlayan düşükler hariç, tek bir düşük yaşamış anne adayının aslında bunu hiçbir şekilde üzüntüyle ve kaygıyla karşılamaması gerekir. Düşükteki amaç, anne adayının vücuduna yeni bir şans tanımak, sağlıklı bir bebek doğurulması için vücudun yeniden eski haline dönmesini ve tekrar hamile kalabilir hale gelmesini sağlamaktır.
Düşük riski gebelik ilerledikçe azalır.

Düşük riski 8. haftada %10'a geriler. 10. haftasına gelmiş gebelikte düşük riski yaklaşık olarak%1'e iner ve bu 20. haftaya kadar %1 seviyesinde devam eder.

Düşükler anne-baba için her zaman tatsız olaylardır, ama düşüğün bir nedeni vardır. Bunların üzerinde çok fazla durmaya gerek yoktur.

Hamilede ağrı şikayetiyle birlikte kanama şikayeti varsa bu bir düşük belirtisi olabilir, ama tek başına ağrı hiçbir zaman düşük belirtisi değildir. Kanama şikayeti de de mutlaka düşük olacağı anlamına gelmez. Yaklaşık olarak anne adaylarının %30'u az veya çok bir kanama şikayeti yaşar. Bu durumda doktor muayenesinde bebeğin kalp atışları düzenli olarak attığı izlenirse düşük olasılığı da ortadan kalkmış demektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat