Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Down Sendromu testi ne zaman yaptırılmalı?

208,562
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte Down Sendromu testi ne zaman yaptırılmalı?

Hamilelikte Down Sendromu riski açısından hamileleri mutlaka taramak gerekir. Yaş ilerledikçe Down Sendromu ihtimali artar. 40 yaşında tarama testi yaptırmayan bir anne adayının test yaptırana göre Down Sendromlu bebek doğurma ihtimali 12 kata daha artar.

Amniyosentez işlemi, anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle rahim içine ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısına ulaşılması ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısına ulaşılması ve buradan sıvı alınmasıdır. Eğer anne adayı Down Sendromu testi yaptırırsa amniyosentez ihtiyacı 32 kat azalmaktadır. Bu sebeple İngiltere'de gebelerin %70'ine, ABD'de %60'ına tarama testi yapılmaktadır.

Peki hangi Down Sendromu testini yaptırmak gerekir? 

Down Sendromu teşhisi için yapılan testler arasında en değerlisi Integre Test'tir. Down Sendromu'nu belirleme oranı %94'tür. Bunun için 10-13 hafta arasında Ultrason ve bazı kan testleri (PAPP-A ve free Beta-HCG) ile 15-22. hafta arasında dörtlü test yapılır. Sonra bu testlerin sonuçları birlikte değerlendirilir. Veya Ultrason yapmadan, sadece kan testleri yapılarak Serum Integre Test yapılabilir. Bunun da belirleme oranı %85'tir.

Bir diğer alternatif İkili Test'tir. Sonucu erken istiyorsanız İkili Test yaptırmalısınız. Bu testin belirleme oranı %60- 63'tür. 10-13. haftalar arasında bakılır.Eğer iyi bir göz ultrason ile bakarsa belirleme oranı %85'e çıkabilir. Bu testin dezavantajı Nöral Tüp Defekti (NTD) denilen anormalliği 15. haftadan önce bakıldığı için saptayamamasıdır.

Hamilelik dönemi içinde fazla işlem yaptırmak istemiyorsanız veya 10-13. haftalar arasını kaçırmışsanız, dörtlü veya üçlü test yaptırmalısınız. Dörtlü Test'in belirleme oranı %79-80, üçlü testin %69'dur. Üçlü Test için 15- 22. haftalar arasında kan testleri yapılır; bu testlere bir test daha eklenirse adı Dörtlü Test olur.

Tüm bu sonuçlar ışığında, Down Sendromu'nu tespit etmek için Integre Test güvenilir bir testtir. Amniyosentez yapılma ihtiyacını büyük oranda düşürür. Amniyosentezin kendi başına düşüğe sebep olma ihtimali vardır. Bu sepeble ABD'de her yıl taranan 2.6 milyon gebenin yarısından fazlası Integre veya Dörtlü Test yaptırmaktadır.

Eğer hastadan sadece bir tarama testi istenecek ve tek bir işlem uygulanacaksa, en uygun ve ekonomik yol Dörtlü (Quadriple) Test'tir. Hastadan bir kere kan alınacak ve risk sonucu bildirilecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat