Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte doğum ve anestezi çeşitleri nelerdir?

32,605
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte doğum ve anestezi çeşitleri nelerdir?

Doğum normal doğum ve sezaryen doğum olmak üzere ikiye ayrılır. Normal doğum vajinal yoldan doğum, sezaryen ise bebeğin cerrahi olarak ameliyatla karından doğurtulması işlemidir.

Epidural anestezi vücudun belirli bir bölümündeki ağrı uyarılarının beyine iletimini durduran bölgesel ya da lokal bir anestezi çeşididir.

Anne adayının normal doğum esnasında çektiği ağrılar fazlaysa, ağrı eşiği düşükse epidural anestezi (belden uyuşturma işlemi) uygulanır.

Epidural, gebede hareket kaybı yaratmaması için belli bir dozda uygulanacağından yanında kalçadan veya damardan ağrı kesiciler de verilmektedir.

Epidural anestezi ince bir katater yardımıyla belden epidural saha adlı bölgeye girilmesi ve buraya anestezik maddeler verilmesi şekliyle anestezi doktoru tarafından uygulanır.

Bu işlemde anne adayı yan yatar veya oturur pozisyondayken epidural anestezinin uygulanacağı bölge belirlenir. Bu bölge antiseptik maddeyle silinir. Cilt ve cilt altı ince bir iğneyle uyuşturulur. Daha sonra katater yerleştirilir ve ilaç verilir.

Anne adayı ilaç verildikten yaklaşık 15 dakika sonra kasılmaları hissetmesine rağmen ağrı duymamaya başlar.

Sezaryen doğumda genel anestezi ya da normal doğumda kullanılan epidurale başka maddeler de ekleyerek epidural anestezi yöntemleri kullanılmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat