Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte depresyon neden olur?

11,313
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte depresyon neden olur?

Hamilelikte depresyon oluşması için birçok etken vardır. Burada anne adayının kişilik özellikleri, çevresinden ne kadar destek aldığı, hamileliğin beklenen bir hamilelik mi olduğu, eşiyle nasıl karar verdiği gibi süreçler çok önemlidir.

Anne adayının gebelik öncesinde geçirilmiş herhangi bir travmatik öyküsünün olması, depresyon ya da başka psikiyatrik rahatsızlıklar geçirmiş olması hamilelik sürecindeki ve sonrasındaki depresyonu yaşaması konusundaki riski arttırabilir. Bu dönemde daha çok endişeler, sıkıntılar, takıntılar ortaya çıkmaktadır.

Anne adaylarının hamilelik sürecini şiddetli ya da daha hafif geçirmeleri kişiden kişiye göre değişebilir. Bazen hamilelik süreci içerisinde aynı anne adayı farklı süreçlerde farklı şiddette birtakım sıkıntılar yaşayabilir. Bunlar tamamen çevresel faktörlere, o an içinde bulundukları duygu durumlarına, mevcut durumlarına ve dışarıdan aldıkları desteklere bağlıdır.

Hamilelik sürecinde en önemli görülen özellikler hassasiyettir. Yaklaşık %80 anne adayı hassasiyet konusunda sıkıntılar yaşamakta. Onunla birlikte sıkıntı, kaygı, endişe, korku, güvensizlik gibi şikayetlere de oldukça sık rastlanılmaktadır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat