Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

17,895
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Özellikle ilk 3 ayda anne ve baba ayları düşüğe neden olacaklarını düşündükleri için ilişkiye girmekten korkarlar. Bu, çok doğal bir eğilimdir. Ancak yapılan çalışmalar cinsel ilişkinin düşük riskini arttırmadığını gösterir.

Düşüğün nedenleri
Düşüğün nedenlerine bakıldığında en önemli nedenin bebekte gelişimsel bir kusur olduğu görülür. Embriyon ana rahmine düştüğü andan itibaren vücut ve bağışıklık sistemi bebeği denetimlerden geçirir. Bu denetimlerde embriyonda herhangi bir şekilde kusur varsa düşük gerçekleşir. Düşükten hemen sonra beden kısa zamanda sağlıklı bir bebek için kendini hazırlar. Düşüğün bebekteki kusur dışında başka nedenleri de vardır, ama cinsel ilişki tek başına bir faktör olarak bunlar arasında yer almaz. Cinsel ilişki düşüğü sadece kolaylaştırıcı bir etkendir. Zaten birkaç gün içerisinde gerçekleşecek olan düşük, cinsel ilişkinin getirdiği mekanik etkiler nedeniyle zamanından daha önce gerçekleşir.

Daha öncesinde tekrarlayan düşüğü olan veya kanaması olup düşük riski olan anne adaylarına ilk 3 ay cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Tüp bebekle oluşmuş gebeliklerde cinsel ilişki
Tüp bebekle oluşmuş gebeliklerde cinsel ilişkiyi kısıtlama eğilimindeyiz. Bunu iki nedenle kısıtlıyoruz. Birincisi anne adayının cinsel ilişkiye girdiği için düşüğe neden olduğunu düşünmemesini sağlamak, ikincisi de istatistiksel bir dayanağı olmadığı halde ekstra bir önlem almak. Bazı tüp bebek merkezlerinde ilişki yasaklaması 20. haftaya kadar devam edebiliyor. Bazı tüp bebek doktorları da cinsel ilişki yasağının gerekeli olmadığını düşünür. Bu konuda istatistiklere bakıldığında düşük riskini arttırmasa da tüp bebek yöntemiyle oluşan gebeliklerde ilk 3 ay cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat