Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte çatı muayenesi neden yapılır?

200,322
kez izlendi
Puan: 4.89 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte çatı muayenesi neden yapılır?

Çatı muayenesi (pelvis muayenesi) hamilelik sürecinin son haftalarında (34-38 haftalar arasında) anne adayının çatı kemiklerinin yani bebeğin içinden geçeceği kemik yapının doğum için değerlendirilmesi amacıyla yapılır. 

Çatı muayenesinde bebeğin başı ile geçeceği yolun uyumuna bakılır. Bebek aşırı iri değilse darlık tespit edilmeme oranı artar. Bebek 4500 gr üzerine çıktıkça bu muayene önem kazanır.

Çatı muayenesi sonucunda doğumun sezaryen veya normal doğum olacağına karar verilir. Vajinal muayene olan muayenenin halk arasındaki adı "alttan muayene"dir.

Doktor muayene esnasında dış genital bölgenin, vajinanın ve kemik çatının özelliklerini değerlendirir.  Bu özellikleri bebeğin duruş pozisyonu, büyüklüğü ile karşılaştırarak doğum şekli konusunda bilgi verir.

Pelviste darlık üç noktada olabilir. En üstte olan darlık elle muayene esnasında anlaşılmaz, ama ortada ve çıkımdaki darlık bu muayene sonucunda anlaşılabilir.

Muayene sonucunda doktor ?normal doğum çok zor olabilir, sezaryenle doğum yapalım.? şeklinde bir öneride bulunabilir. Bu öneriye uymak önemlidir; çünkü bu öneri anne adayını gereksiz yere doğum sancısı çekmekten kurtarır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat