Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bulantıya karşı beslenmede nelere dikkat edilmeli?

1,853
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bulantıya karşı beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Gebelikte bulantı, iştah ve beslenme değişiklikleri, duygu durum değişiklikleri, özellikle ilk 3 ayda en sık karşılaştığımız problemlerden. Bulantı için hemen ilaca başvurmadan önce bazı destekler yapabilir, kendinize göre bazı önlemler alabilirsiniz. 

Gebelikte sabah bulantısını önleme

Hamilelik döneminde, özellikle sabah bulantısı ise söz konusu olan, başucunuzda tuzlu kraker ya da bisküvi gibi, yataktan kalmadan hemen yiyebileceğiniz ufak atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz. Bunun dışında, öğünlerinizi daha sık ve daha küçük porsiyonlar halinde yemenizi önerebiliriz. Artık 3 değil, 5 ya da 6 öğün şeklinde yemeniz daha uygun olacaktır. 

Hamilelik döneminde canınızın istemediği ya da tiksinti duyduğunuz yiyecekleri zorla da olsa hiçbir şekilde yemeye çalışmayın. Küçük porisyonlar halinde, az az yemek, özellikle sağlıklı şeyleri terci etmeniz önerilir. Bunların başında yumurta, süt ürünleri, peynir, taze meyve sebze ve et, balık gibi ürünler geliyor. Bunlar zor olsa da küçük porsiyonlar halinde yemeniz tavsiye edilir. 

Doktorunuzdan isteyebileceğiniz bazı bulantı giderici ilaçlar da günlük hayatınızı daha rahat idame ettirmenizi sağlayacaktır. 

Hamilelikte mide bulantısı sorununa karşı, klasik bulantı önleyici ilaçlar yanında, özellikle B grubu vitaminlerden, özellikle B6 vitamini içeren ilaçlar bulantının azalması konusunda sizi daha iyi destekleyecektir. 

Gebelikte gün içindeki bulantıları önleme

Gün içinde devam eden bulantılarda, çantanızda kraker, leblebi gibi kuru, midenizi rahatlatacak ürünler bulundurmak ve bunlardan atıştırmak yine sizi rahatlatacaktır. 

Gün içindeki bulantılarda, ilaç dışı bir yöntem olarak bileğe takılan bazı bantlardan da yararlanabilirsiniz. Bu bantlardan özellikle bazıları akupunktur tarzı sinyaller yoluyla bulantınızın kısa sürede geçmesini ve gün içinde daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Böylelikle ilaç almaktan da kaçınmış olacaksınız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat