Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bel fıtığı nasıl teşhis edilir?

979
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bel fıtığı nasıl teşhis edilir?

Tıbbi hikaye hamilelikte bel fıtığı tanısında en önemli ipuçlarını sağlar. Genellikle bel ağrısını takiben bacağa vuran ağrı önemli bir teşhis göstergesidir.


Ağır kaldırma gibi bir olaydan sonra ilk ağrı bulguları hissedilse de uzun süren, sabahları kalktığınızda bel ağrısı ve sertliği ardından belirgin bir zorlama olmaksızın ani başlayan vakalar oldukça fazladır. Bu konuda net veriler olmamakla birlikte disk hastalıklarında ailevi bir eğilim söz konusu olabilir.

Hamilelikte bel fıtığı tanısında zorluk yaratan durumlar radyasyon içerikli görüntüleme tekniklerinin kullanılamamasıdır. Hamilelikte bel fıtığı tanısı genellikle fizik muayene ile anlaşılır. Fizik muayene ile hangi sinir kökünün sıkıştığı ve bu sıkışmanın ciddiyeti rahatlıkla saptanabilir.

Hamilelikte bel fıtığı tedavisi yönteminde muayene bulguları esastır. Görüntüleme işleminde çekilen filmler ve tomografi yöntemleri, fetusun ışın almasına neden olduğu için kullanılamaz. Ancak MR olarak bilinen manyetik rezonans gebelikte kullanılabilir.

Gebelik dışındaki dönemlerde basit bir radyolojik inceleme ile omurga mekaniğini etkileyen bel ağrısı ile karakterize olmuş doğumsal omurga hastalıkları kolaylıkla saptanabilirken gebelik döneminde radyolojik görüntüleme yapılamaz. Ancak gebelikte uygulanan MR ve EMG ayırıcı tanı ve tedavi stratejisini belirlemede önemli yer tutar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat