Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bel fıtığı için nasıl egzersizler yapılabilir?

8,256
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bel fıtığı için nasıl egzersizler yapılabilir?

Önceden bel fıtığı tanısı konmuş gebelerin hamilelik öncesinde hamileliğe hazırlık aşamasında oluşacak fizyolojik değişikliklerin omurgaya ek yük bindirecek olması nedeniyle egzersiz yapmaları çok önemlidir. Hepsi videoda!


Bel fıtığı tanısı alan gebelerde sadece fıtık omurga kanalının önemli bir kısmını kapatıyorsa sıkıntı ortaya çıkar. Traval diye adlandırılan aşamada ıkınmaya bağlı olarak fıtığın boyut olarak büyüyebilmesine neden olabilir. 

Önceden bel fıtığı tanısı konan anne adaylarının gebeliğe hazırlık aşamasında ortaya çıkacak fizyolojik değişikliklerin omurgaya ek yük bindirecek olması sebebiyle egzersize önem vermeleri ve belini doğuma hazır hale getirmesi gerekir. 

Hamilelik döneminde doktor tarafından önerilen birtakım egzersizler vardır. Bu egzersizler bel ve karın kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Pilates ve yüzme en çok önerilen egzersizlerdir. 

Anne adayları fizyoterapist ya da uzman spor eğitmeni eşliğinde vücut ve kas yapılarına uygun şekilde egzersizleri yaparak doğuma hazır hale gelebilirler. 

Bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersiz yapılırken zorlanma hissedilirse egzersize ara verilmeli bu kasların aşır zorlanmasından kaçınılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat