Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bel fıtığı başka ne tür sorunlara yol açabilir?

2,379
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bel fıtığı başka ne tür sorunlara yol açabilir?

Hamilelikte fıtığın yerine göre sağ veya sol bacakta dize kadar uzanan ve ayağa kadar inen ağrılar gözlenebilir. Bu ağrılara siyatik ağrısı denir. Ağrı öksürme ve ıkınma ile şiddetlenebilir. Detaylar videoda!


Sağlık konularının tüm alanlarında olduğu gibi bel ağrılarını tedavi etmek yerine korunmak daha önemlidir. 

Gebelik döneminde düzenli bel egzersizleri yapılması, aşırı kilo alınmaması, sigara içilmemesi, kazalardan korunulması, işyerlerinde ergonomi kurallarının uygulanması çok önemlidir. 

Bel fıtığı rahatsızlığı olduğu bilinen bir anne adayının hamile kalmadan önce karın ve sırt kaslarını gebeliğe hazırlık için egzersizlerle güçlendirmesi çok önemlidir. Bu egzersizler tüm fizik tedavi merkezlerinden temin edilebilir. 

Gebelik dönemi boyunca sıradan bel fıtığı hastasının günlük yaşamda dikkat etmesi gereken bazı hareketler vardır. Anne adayı beli zorlayıcı ani hareketlerden kaçınmalıdır. Eğilmek yerine çömelmeli, uzanmak yerine alacağı eşyanın yanına kadar gitmeli ve ağır eşyaları tek seferde kaldırmamalıdır. 

Anne adayları yataktan kalkarken yan dönerek kalkmayı tercih etmelidir. Bel fıtığının tek nedeni gebelik değildir. Gebelikte alınan kilolar bel fıtığına yol açmaz ancak önceden sahip olunan travmalar gebelikte bel fıtığına dönüşebilir. Bu sebeple anne adaylarının gebelik boyunca mikro travmaya neden olacak hareketlerden kaçınması gerekir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat