Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte bel fıtığı ağrısı için neler yapılabilir?

4,265
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte bel fıtığı ağrısı için neler yapılabilir?

Hamilelikte bel fıtığında en zoru ağrılarla mücadele etmektir. Ağrı kesiciler bebeğe plasenta ve kordon aracılığıyla geçebilir. Bu bebeğin gelişine zarar verir. Daha fazlası videolarda!


Fıtığın yerine göre sağ ya da sol bacakta kalçadan başlayıp bacağın arka yüzünden dize kadar uzanan diz hizasında bacağın dış yan yüzüne geçerek ayağa kadar inen ağrılar olabilir. Bu ağrıları genellikle siyatik ağrısı adı verilir. 

Bu ağrılar öksürme ve ıkınmaya şiddetlenir. Bacak ağrılarının başlaması fıtığın bacağa giden sinirlere bası yapmaya başladığının habercisidir. 

Vücudu, ağrıyan bacağın karşı tarafına eğmek ağrı hissini azaltmasına rağmen omurga eğriliğine neden olabilir. Büyük boyutlara ulaşmış tedavi edilmeyen bel fıtıkları aşağıdaki sinirlere bası yapar ve sinirler etkilenir. Bu durumda nörolojik defisit denilen kas gücü zayıflığı, his kaybı, uyuşma, karıncalanma ve refleks kaybı gibi belirtiler oluşabilir. 

Aynı şekilde idrar tutmada zorluk, bağırsak fonksiyonlarında bozukluk ve kabızlık gibi belirtiler de görülebilir. Özellikle anne adayında birden ortaya çıkan güçsüzlükler ve idrar kaçırma durumlarında acil tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat